Got wheels, will travel!

 Karlovasi, Samos 
Morning bike run.
Before: "Hey, do not forget about me!"
Imatge/foto
After: "No pictures! Where is my water?"
Imatge/foto
Thanks to a friend's donation, I was able to buy a 2nd-hand bike and basic equipment (locks and safety harness for Sookah).

Now we are ready to scout the area for empty houses and farms. We still need to find a place for next three years.
 Samos  Bike
Olive Grove Basecamp on Samos

  
We have got a place in Karlovasi, Samos. We have time till first rains to find something more, err.., roofed. And than you can start coming.

Imatge/fotoImatge/fotoImatge/fotoImatge/fotoImatge/fotoImatge/foto
  
Community Infrastructure Research Co-OperativeCommunity Infrastructure Research Co-Operative va escriure el següent entrada Fri, 20 Jul 2018 17:10:51 +0300
Community Supported Manufacturing -- first take
So, what #Community Supported #Manufacturing can be?

There is a community that needs advanced technical products, but lacks skills or other conditions to make them. And there is a community that is able to make them, but lacks seed funds, or just sheer work-power.

So, pretty much similar to Community Supported Agriculture, one or more "receiving" communities support the manufacturing one and all of them benefit from the outcome.

We see it as a part of mutual building of community resilience and sustainability through partnership with another community, having complementary skills or resources.

We are right now having a conversation about first such an agreement with one of bigger European intentional communities, which may hopefully set up the initial standard for self-organised industrial confederacy.

Talk to me, if you want to join the social industrial revolution.
Wyjście z kręgu

  
The human being is one of the coolest animals on the planet, because we can think how we think.


Imatge/foto

“Strefa komfortu”, nawet bolesnego i destrukcyjnego, trzyma nas zawsze mocno. Jej siła leży w naszych nawykach, ukształtowanych przez lata. Ale dlaczego te nawyki są tak mocne? Dlaczego tak bolesne I przerażające jest  samo wyobrażenie sobie wyjścia poza zamknięty krąg, nawet jeśli krążymy w nim w bólu, umierając?

Krótka odpowiedź brzmi: uzależnienie.

Długa odpowiedź

Każde z nas jest chodzącą fabryczką uzależniających psychotropów. Nasze myśli, emocje – zarówno pojmowane jako stany jak I procesy – istnieją przede wszystkim w formie substancji chemicznych1, krążących w naszym organizmie I przekazujących wiadomości pomiędzy elektrycznymi częściami naszego systemu nerwowego. Ale nie tylko. Druga część naszych umysłów istnieje jako chwilowa kombinacja potencjałów w układzie elektrycznym. I dopiero dynamiczna równowaga pomiędzy tymi dwoma światami jest fizycznym ucieleśnieniem nas.

Ja, hybryda.

Ta chemiczno-elektryczna hybryda komunikuje się ze światem zewnętrznym I zmienia swoją konfigurację zależnie od otrzymanych informacji – I wpływa na ten świat, zmieniając go. Szczególnie bliskie jej są te części świata, od których zależy jej przetrwanie I przetrwanie jej następców: obecne ciało I genetyczny zapis, przeznaczony dla przyszłych pokoleń.

I znów, zmiany w ciele, jego “wydzielanie wewnętrzne” I jego reakcje na czynniki zewnętrzne to dynamiczna chemia – to samo ciało w różnych okresach może zaregować na podobny bodziec wzrostem wydzielania adrenaliny, albo dopaminy. Najprostszym przykładem będą “nabyte smaki” – kawa, alkohol, tytoń nie są smaczne. Ale ciało – poprzez kontakt z naszą hybrydą – uczy się, że efekty spożycia są fajne I zaczyna “lubić” te substancje.

Hybryda komunikuje się też sama ze sobą I zmienia sama siebie, poprzez pamięć konfiguracji. W najprostszym ujęciu, konfiguracja (a więc pewna kombinacja stanów elektrycznych I obecnych w ciele substancji chemicznych) ma tym większą szansę zaistnienia, im częściej występowała  w przeszłości. Ta pamięć utwalona jest w strukturach układu nerwowego. Jeśli dana osoba ma utrwalone nawykowe konfiguracje (czy też zachowania układu nerwowego), jej struktura mózgu to odzwierciedla. Po zmianie tych nawyków, widzimy fizyczne zmiany w układzie nerwowym.

Zamknięty krąg.

Ponieważ długotrwałe przyjmowanie (wydzielanie) jednej substancji psychoaktywnej zmienia strukturę układu nerwowego, pojawia się “tolerancja” – w istocie jest to samoodczulenie układu nerwowego na ten bodziec. Układ nerwowy (nasza hybryda) dąży zawsze do stanu równowagi I generalnie nie interesuje jej, że osoba sobie życzy być na wiecznym haju. Jeśli jakiegoś bodźca (substancji) jest zbyt dużo, konfiguracja się zmienia, żeby zmniejszyć jego efekty. A jeśli bodziec jest bardzo silny, lub występuje długo I często, ta “odczulająca” konfiguracja staje się trwała, aż do efektów epigenetycznych.

Uzależnienie od substancji chemicznych – dostarczanych z zewnątrz lub generowanych wewnątrz – pojawia się wraz ze wzrostem tolerancji na te substancje. Kiedy dawka bazowa przestaje dawać przyjemne uczucia I chce się ją zwiekszać poza bezpieczne granice. W przypadku uzależnień zewnętrznych, oznacza to następną pigułkę, fajeczkę czy strzykawkę. W uzależnieniu wewnętrznym – więcej bodźców (sytuacji) pewnego typu, wywołujących z kolei wydzielanie pożądanych substancji.

Podstawowe dwa przykre aspekty uzależnienia to eskalacja I zespół odstawienia.
Każdy bodziec ma swoje “działanie uboczne” I jego eskalacja powyżej pewnego poziomu może być niebezpieczna (think: erotyczne podduszanie :-).

Zespół odstawienia jest bardziej złożony. Jeśli usuniemy uzależniającą substancję z organizmu (albo zmniejszymy jej poziom do wartości sprzed powstania uzależnienia) a w skrajnych przypadkach zatrzymamy eskalację,  konfiguracja wytworzona, aby kompensować nadmiar substancji nie znika od razu, ani nawet szybko. Układ nerwowy wszczyna alarm głodowy, co zależnie od rodzaju uzależnienia wywołuje skutki od łagodnych (brak porannej kawy czy dymka) do prawie śmiertelnych (“cold turkey” u heroinistów). To właśnie tworzy makabryczną “strefę komfortu” – zdefiniowaną nie poprzez dobrostan wewnątrz, ale poprzez piekło na zewnątrz.

Jak być wolnym, a nie umrzeć od tego.

Wychodzenie z uzależnienia ma zwykle trzy fazy: detoks, przeuczanie I abstynencja.

Detoks to oszukiwanie hybrydy. Dostarczanie lub wydzielanie substancji, które albo chemicznie udają związek uzależniający (I oszukują receptory układu nerwowego, wygaszając alarm) ale bez jego istotnego działania  – kawa bezkofeinowa na przykład – albo niwelują bezpośrednio sygnały alarmowe (środki przeciwbólowe, przeciwwymiotne itp. Itd.)

Przeuczanie układu nerwowego to gra na przetrzymanie. Z jednej strony hybryda, z jej głęboko utrwaloną konfiguracją głodu uzależnienia, wcale niechętna, żeby to zmienić (pojawienie się tolerancji na czynnik uzależniający jest sposobem na przetrwanie organizmu, więc nie ma lekko – nie wyrzuca się tak łatwo kamizelki ratunkowej, tylko dlatego że na chwilę wyszło się z wody). Z drugiej, osoba zdeterminowana (zwykle z racji utraty zdolności funkcjonowania na codzień), żeby wrócić do równowagi bez czynnika uzależniajacego. Tu się stosuje przeróżne metody – od medytacji, przez działania zastępcze (znaczny procent ex-uzależnionych robi rzeczy ekstremalne: maratony, triatlony, wspinaczki I te takie), wsparcie społeczne (AA), aż do ekstremów typu Monar. Cel jest jeden: przekonać hybrydę że było, minęło I nie wróci – I że pora zacząć żyć w innej konfiguracji.

Abstynencja, osobliwie przy ciężkich uzależnieniach, jest nieunikniona I bezterminowa. Ciężkie uzależnienie poznajemy po tym, że hybryda co prawda idzie na niechętny kompromis I przekonfigurowuje się do życia bez czynnika uzależniającego, ale starą konfigurację trzyma w pogotowiu I odpala ja przy najmniejszym podejrzeniu, że stare wróciło. Dla niektórych wystarczy myśl o czynniku uzależniającym, zapach dymu czy kawy, żeby natychmiast czuć dojmujący głód. Zwykle oni właśnie znajdują sobie intensywne zajęcia w życiu, popychające układ nerwowy w stronę innych, nieneutralnych konfiguracji – klin klinem, albo wyganianie diabła szatanem, zależy jak się uda.

OK, no I co dalej.

Przedstawiłem tu pewną perspektywę, która nie jest moim wymysłem. Jest trochę ludzi na świecie, którzy stosują to podejście z sukcesami. Poniżej podaję linki do wykładów online, prowadzi je Dr. John Bergman. Jak z zasady nie oglądam wykładów online, to tu zrobiłem wyjątek I nie żałuję.

Obejrzenie ich może Ci się przydać w dwojaki sposób:
-- on tam omawia obszernie I z przykładami rzeczy, które ja ledwie zasygnalizowałem.
-- jeśli uznasz, że ma to dla Ciebie sens, możesz poszukać po sieci, albo wręcz do niego napisać, czy jacyś jego uczniowie działają w Polsce.

Strona Bergmanna: https://www.drjohnbergman.com/

Dwa z jego wykładów online, poruszające tematy wewnętrznych uzaleznień I przeuczania hybrydy.

https://www.youtube.com/watch?v=krMStWXUYlg
https://www.youtube.com/watch?v=DXFemILw_1o

Powodzenia!
Food (and other) Production Synergy Map. 1st take

  últim editat: Wed, 06 Jun 2018 20:51:22 +0300  
This is a first take on the production planning for CNI Samos activity. It is based on simplified implementation of https://en.wikipedia.org/wiki/Three-sector_theory, where sectors are, respectively:
1. [GREEN] extraction of raw materials (primary),
2. [BLUE] manufacturing (secondary),
3. [ORANGE] services (tertiary).
So, first we will have raw materials (resources) we can extract (grow) or acquire locally. Next "ring" will be what we can make (process/manufacture) out of it. Third ring will show services we can derive, based on two inner sectors.
Of course there will be inputs from other sources, cooperative or not. Some of them may later become our products/services, making the cooperative economy expand.

This map should give us information on our capabilities and thus let us choose and prioritize among them.


https://cmapscloud.ihmc.us/viewer/cmap/1SK0PS02Y-19ZX9NV-26B#^Food Production Map

Imatge/foto

What synergies can we generate?
 De ActivityPub
CNI CooperativeCNI Cooperative va escriure el següent entrada Tue, 05 Jun 2018 15:08:29 +0300
Dear all,
We will be slowly closing this instance. Mastodon is a great tool, but not for the goals we have in our agenda. Our activity will be run through #hubzilla at https://cni-coop.net

So, if anybody wants to take over this instance and its domain, we will be happy to pass it -- you only need to provide hosting and someone to manage technical part of transition.

Please contact us through the email cni-coop@protonmail.ch
New CNI channel & call for curators!

  
We are also looking for people who want to help finding good sources of high quality inspirations and put some time into re-publishing content with meaningful comments. Such contribution would be highly appreciated and help us take the "CNI Coop Social center" off the ground.

The goal is to create information channels  covering the topics under broad definition of "Liberatory technology" — technology cultivated and implemented to empower self-organised communities.

We can define them as we wish. We have our own server, with installed Hubzilla (federated social network software) and full administrative control. The crucial thing is to get people on board, who'd take care of selectng quality (real, meaningful and practically oriented) content, put some intelligent introduction, hashtags and publish.

We want to make it a popular source among federated networks and bring more people both to the topic of technology as a tool for grassroot political change and to support CNI efforts in this area.

Talk to us, if you are interested. Share anyway.

#Grassroots #Technology #content
New CNI channel!

  últim editat: Fri, 11 May 2018 08:45:16 +0300  
So, we start a new information channel. "Low & Appropriate Trusted TEchnology" aka L.A.T.TE feed.
It has three goals:
— to create a place where hand-picked and curated low-tech solutions will be presented, commented and discussed, outside of corporate media cage;
— to bring more people to our #Hubzilla instance and eventually get them involved in our projects;
— to increase visibility of our (micro)donation system, soon to be implemented online.
You can see the channel here: https://cni-coop.net/channel/cni-latte-feed, subscribe to RSS here: https://cni-coop.net/feed/cni-latte-feed or reach out across federated social media to add us: cni-latte-feed@cni-coop.net

Email connector soon!

#low-tech #lowtech #Appropriate #Technology
  
Other channels will start gradually, as we get more people on board, to take care of the content.
Low and Appropriate Technology Channel at CNI Coop

  últim editat: Sat, 19 May 2018 08:32:39 +0300  
So, we start a new information channel. "Low & #Appropriate Trusted TEchnology" aka L.A.T.TE feed.
It has three goals:
-- to create a place where hand-picked and curated #low-tech solutions will be presented, commented and discussed, outside of corporate media cage;
-- to bring more people to our #Hubzilla instance and eventually get them involved in our projects;
-- to increase visibility of our (micro)donation system, soon to be implemented online.
You can see the channel here: https://cni-coop.net/channel/cni-latte-feed, subscribe to RSS here: https://cni-coop.net/feed/cni-latte-feed or reach out across federated social media to add us: cni-latte-feed@cni-coop.net

Email connector soon!

We are also looking for people who want to help finding good sources of high quality inspirations and put some time into re-publishing content with meaningful comments. Such contribution would be highly appreciated and help us take the "CNI Coop Social center" off the ground.

#Liberatory #Hi-Tech channel to come soon (if this one succeeds)
  
The link to the channel does not work because of the comma following it. Here it comes again:

https://cni-coop.net/channel/cni-latte-feed
  
Thanks for the correction. Some editors prevent it -- i will be more careful now.
  
#Wind #turbine #workshop #Switzerland!

Community Network Infrastructure CooperativeCommunity Network Infrastructure Cooperative va escriure el següent entrada Tue, 01 May 2018 22:30:50 +0300
Workshop: Vertical wind turbine with generator and monitoring

 Workshop: Vertical wind turbine with generator and monitoring

Inicia: Diumenge Juliol 08, 2018 @ 12:00 AM
Acaba: Dissabte Juliol 14, 2018 @ 11:45 PM
The workshop is organised by https://synergiehub.ch
We will follow the curriculum outlined here:

thumbnail


Workshop: Wind Power To The People
by cnicoop on CNI Cooperative
  
Community Network Infrastructure CooperativeCommunity Network Infrastructure Cooperative va escriure el següent entrada Tue, 01 May 2018 22:42:48 +0300
Meet us in Calafou, Catalonia!

 Meet us in Calafou, Catalonia!

Inicia: Diumenge Juny 10, 2018 @ 12:15 AM
Acaba: Dissabte Juny 16, 2018 @ 11:45 PM
We will visit Calafou -- "post-capitalist ecoindustrial colony" in Catalonia, to learn how to build technology-oriented community, which is also our goal. No workshop is planned there, but we will be happy to meet you and have a conversation regarding common interests.

Visitaremos Calafou, "colonia ecoindustrial postcapitalista" en Cataluña, para aprender a construir una comunidad orientada a la tecnología, que es también nuestro objetivo. No está previsto ningún taller, pero estaremos encantados de conocerte y tener una conversación sobre intereses comunes.
Localització: Calafou, Catalonia
https://calafou.org
Taller: la fuerza del Viento para la Gente

  
Construye tu propia #turbina de eólica, #generador de #energía y estación de monitoreo!


Community Network Infrastructure CooperativeCommunity Network Infrastructure Cooperative va escriure el següent entrada Tue, 01 May 2018 22:56:51 +0300
Taller: la fuerza del Viento para la Gente

 Taller: la fuerza del Viento para la Gente

Inicia: Diumenge Juny 17, 2018 @ 12:01 AM
Acaba: Dissabte Juny 23, 2018 @ 11:45 PM
El taller será organizado por https://www.8thLife.org. Seguiremos el plan de estudios descrito aquí:
thumbnail


Taller: la fuerza del Viento para la Gente
by cnicoop on CNI Cooperative

Posiblemente también podemos construir una bomba de agua alimentada por un aerogenerador.
Localització: https://goo.gl/maps/4qWkTwUcUqy
Las Tricias, Garafía, Isla de La Palma
  
★ j e r o e n ★★ j e r o e n ★ va escriure el següent entrada Tue, 27 Mar 2018 00:40:20 +0300
This was to be expected, but still… 😡 Warn all the immigrants you know to #DELETEFACEBOOK! NOW!

*ICE Uses Facebook Data to Find and Track Immigrants, Internal Emails Show*

"#ICE, the federal agency tasked with #Trump’s program of mass deportation, uses backend #Facebook data to locate and track #immigrants that it is working to round up, according to a string of emails and documents obtained by The Intercept through a public records request. …"

https://theintercept.com/2018/03/26/facebook-data-ice-immigration/

#Palantir #PeterThiel

Imatge/foto
Hardware help needed!

  
Sturdy StoneheadSturdy Stonehead va escriure el següent entrada Thu, 26 Apr 2018 16:03:18 +0300
Charger/controller for wind turbine generator
!Community Network Infrastructure Cooperative
Hey,
I am looking for a source to buy (or order custom made) a charger/controller for wind electricity generator. Input up to 150 V DC, output 24 V DC. Power up to 1000 Watt. For now I need to get one, for prototyping needs, later about 10 per batch. Can you help me, please?

*** EU only! *** (or not, if you can help with importing it)
  
I am now approaching 50th anniversary of the dramatic moment when my older sister, fed up with reading stories aloud for me, taught me how to read.

Looking back now, I realize that overwhelming majority of my readings were from speculative fiction area, with rare but notable exceptions of encyclopedias, some more clear-minded philosophical writings and quite a bit of technology sources.

But what shaped me in the existential level was, without a shade of doubt, Science Fiction and Fantasy.

I lived thousands of lives in thousands of universes. I was human, alien, machine, ghost, abstract and everything in between. I was living happily ever after, dying one death or another, changing the course of cosmic history or being crushed in the mill thereof.

On different angle, I have been granted a direct and indirect commune with the brightest minds of humanity -- creators and those who supported them with knowledge and wisdom.

Now, when the time is coming for new stage in my life, again I am revisiting old readings, like old friends -- not all of them, only those most trusted and wise.

I have changed a lot during half of century -- and I am happy to say that I keep changing. And I see an array of books behind me and ahead -- like stepping stones floating in the air, paving my way across nothingness. Magically, some of them reappear in front of me and help me make another step, and another...

This kind of pensive mood is not typical for me. There is a reason for it. I revisited a special friend, one Harry Dresden, a street wizard from Chicago. I joined him again in his struggle with internal and external daemons and again he reminded me that the way out is through. And that the only power we can wield is the power to make our own choices. Not much more. Sigils, wands, guns or flak jackets are just gadgets. The choice and determination are the long and the short of it.
Hell yeah!

  
MᴏʀɢᴀɴMᴏʀɢᴀɴ va escriure el següent entrada Sat, 21 Apr 2018 11:48:15 +0300
Regular reminder: "legal name" is a very boring sounding phrase.

It sounds WAY cooler if you call it your "government alias"
 De ActivityPub
OK, i am officially out from here. Please follow me, if you wish so at #hubzilla
harper@cni-coop.net
#2: How to diagnose and troubleshoot federation

  últim editat: Wed, 18 Apr 2018 11:32:32 +0300  
!Hubzilla Support Forum
Connecting with my other account in hubzilla went without a problem. Now, I activated some federation plugins (see the screenshot) and tried to connect to my mastodon account (https://walkaway.space/@Petros) but I only have a view of public profile. No notification is visible on Mastodon site, neither I see a way to add my hubzilla account to the list on mastodon.
I tried to send a message from mastodon to my channel here, but there is no sign of it.
Imatge/foto
Imatge/foto
  
Thank for kicking me in the right direction. FAQ is going to be my favourite reading, as well.
Now, when I found a place to get answers, I feel much more comfortable with my job of deploying Hubzilla.
  
What is https://grid.reticu.li/post ? Looks like this is nextCloud with broken cert.
I also have empty string in my queue. What does it mean?

Imatge/foto
  
That's my old hub. It's dead and should eventually vanish from your queue.
#1: "random" changes in directory display

  
!Hubzilla Support Forum
Hello,
I have 4 active channels for 2 accounts (1 + 3) defined in our instance. During last two days their visibility in public directory changed without apparent reason.
from all four visible, to sinle (CNI) and this morning to two (default channels for both accounts).
Remaining channels show in global directory nevertheless.

I have public visibility enforced on admin level.
How can I control this behaviour?


Imatge/fotoImatge/foto
  
The local directory is also served by a directory server by performing a hidden search for channels using your hostname. These should not change randomly, so something seems to be causing the variability. I don't know currently what this is and this is the first report of this behaviour. Unfortunately we can't fix it until we find a way to reproduce it. If any of these channels created clones, these may have been created with a different primary server or changed their privacy mode to something hidden. I don't know for sure, but throwing out ideas  of what kinds of things might affect this visibility. The public visibility setting isn't retroactive. If I recall it only affects directory updates which are made after it changes.
  
Harper, in this moment i see 3 channels in your 'local directory' (your hub), but I also see 0 channels here https://cni-coop.net/siteinfo/json , so, I think that is very strange...

channels_total    0
hide_in_statistics    0
channels_active_halfyear    0
channels_active_monthly    0
local_posts    0
local_comments    0
  
I will keep my eye on it. The instance is not yet fully configured, so maybe something will kick in...

Thanks for looking at it.